Biotextil: Kvalitní povlečení

Co určuje kvalitu ložního povlečení?

Co určuje kvalitu ložního povlečení?

Rozhoduje kvalita příze, nikoli gramáž.

Při výběru povlečení doporučuje největší výrobce tradičního českého povlečení Matějovský se řídit kvalitou příze a hustotou vláken na cm2, nikoli gramáží:

"Kvalitní povlečení je vyrobeno z příze s dlouhými a tenkými vlákny, které zajistí vysokou hustotu, tedy i vyšší pevnost – i přes nízkou gramáž. Výrobci právě tímto způsobem uvádí zákazníky v omyl – prezentují se vysokou gramáží, ale k výrobě ve skutečnosti používají levné příze s krátkými a silnými vlákny, které sice mají vysokou gramáž, ale zato nízkou hustotu vláken na cm2, brzy se třepí a nedrží pohromadě. Kvalita zboží pak odpovídá nízké ceně – látka je průhledná a životnost výrobku je o poznání kratší... Kvalitní bavlněné příze mají dlouhá a tenká vlákna. Tkanina je ve výsledku jemná, hebká a má vysokou hustotu vláken na cm2, což zaručuje vysokou pevnost, ačkoli gramáž je nižší." 

NE je zkratka pro English number neboli English cotton count, jež vychází z počtu vláken (každé vlákno je 840 yardů dlouhé) na 1 libru příze. ČÍM VYŠŠÍ JE ČÍSLO (jednotka NE), TÍM JEMNĚJŠÍ JE PŘÍZE. 

Bio4planet používá k výrobě svého biotextilu pouze kvalitní příze s vysokou hustotou vláken - ve kvalitě 40 NE.

NE je tedy jednotkou jemnosti vlákna – čím vyšší číslo, tím delší a tenčí vlákna a tedy kvalitnější látka ve výsledku. "Většina bavlněného povlečení na českém trhu je vyrobena z příze 15 – 20 NE", dodává Matějovský. 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení