Bio oblečení pro děti

31 položek

frugi

V této kategorii vybírejte kvalitní, certifikované bio oblečení. Bio oblečení je zhotovené ze 100% biobavlny s mezinárodně uznávanými certiifikacemi.

Proč bio oblečení? 

Produkce běžné bavlny je spojena s používáním množství zdraví škodlivých chemických látek, které se mohou z textilu uvolňovat. Zde uvádíme přehled těch hlavních, včetně jejich potenciálních účinků na lidské zdraví.

Textilie dnes musí vyhovovat vysokým nárokům. Musí být barevně zajímavé a měkké, k tomu lehce ošetřovatelné a nemačkavé. Jejich kvalita a barva musí být i po opakovaném nošení a praní trvalá a v ideálním případě musí odpuzovat špínu. Aby textil vyhovoval takovým nárokům, musí být obarven a ošetřen pomocnými chemikáliemi. Částečně tyto látky zůstávají v textilu a mohou se později napařováním, otěrem, vypráním apod. uvolňovat. Index barev obsahuje seznam asi 4000 barevných látek. Polovina z nich jsou azobarviva... Tato barviva a další pomocné chemikálie se mohou, pokud nejsou pevně navázána na textilní vlákna, při kontaktu s lidskou pokožkou uvolnit a dostat se do lidského těla. Některá barviva mají vysoký alergizující potenciál.

Obdobnému ošetření bývá podroben i textil z běžné, konvenční bavlny. Aby byl "hezký na pohled", nemačkal se a zdál se být tou nejlepší možnou volbou ke koupi... Úpravy bavlněného textilu tak bývají taktéž spojeny s používáním množství zdraví škodlivých chemických látek, které se mohou z textilu za určitých podmínek uvolňovat. Zde uvádíme přehled těch hlavních, včetně jejich potenciálních účinků na lidské zdraví.

Azobarviva

Barviva, jejichž rozkladem vznikají rizikové primární aromatické aminy. Tato azobarviva je v ČR zakázáno používat k barvení výrobků pro děti. Primární aromatické aminy jsou skupinou sloučenin, z nichž některé jsou prokazatelně karcinogenní a některé jsou z karcinogenity podezírány. V případě, že se tyto azosloučeniny dostanou do těla, mohou se metabolismem štěpit, přičemž se tvoří původně použité aromatické aminy. Toto štěpení probíhá v játrech, ve střevě a také je možné kožními bakteriemi.

Disperzní barviva

Při chybách v barvení (nadměrné nabarvení, poškozená textilní vlákna) může dojít k jejich uvolnění a barvivo se může částečně resorbovat kůží do organismu. Podle zkušenosti německých alergologických klinik může být 1-2 % všech kontaktních alergií způsobeno kontaktní alergií na textilní barviva. Postiženy jsou převážně ženy. Hlavními vyvolavateli jsou určitá disperzní barviva.Tehdejší Bundesinstitut fur Gesundheit, Verbraucherschutz un Vewtrinarmedizin (BGVV), označil 8 barviv se senzibilizujícím potenciálem, která se při výrobě oděvů nesmějí používat. Z dosud 800 používaných textilních barviv je označeno 49 jako kontaktní alergeny.

Těžké kovy

Obsaženy v některých textilních barvivech, která se stále používají. Těžké kovy se hromadí v lidském organismu a mají řadu nepříznivých účinků na jeho fungování.

Formaldehyd

Pomocná textilní látka, která má karcinogenní a mutagenní účinky. Je dráždivá. Jedná se tedy o prokazatelně zdraví škodlivou látku, která vstupuje do organismu i vstřebáváním kůží. Používá se k ochraně prádla proti mačkání. O formaldehydu se v odborných kruzích mluví jako o jedné z definovaných možných příčin atopického ekzému, chronických zánětů středního ucha a nastartování různých alergických stavů jako takových.

Pesticidy

Chemikálie, které se používají k zamezení ztrát na kulturních rostlinách. Podle biologické účinnosti se dělí na insekticidy, herbicidy, fungicidy, rodenticidy a další. Jedná se o chemické sloučeniny, které bývají velmi toxické nebo vykazují jiné nežádoucí vlastnosti.

Chlor

Používá se k bělení bavlny. Jedná se o dráždivou chemickou látku, jejíž zbytky v textilii mohou vyvolávat nepěkné kožní reakce.

Bio oblečení výše uvedené látky neobsahuje.

 

Výrobce:

Prohledat výsledky filtru fulltextem

Zobrazit:
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení