Biotextil: Cena

Biobavlna a náklady na její pěstování

Biobavlna a náklady na její pěstování

Biobavlna je bavlna, která se pěstuje bez pesticidů a insekticidů. Úroda je nižší, přirození škůdci mají pré a cena roste. Bavlna je ze všech plodin na světě nejvíce závislá na pesticidech, používá se na ni až 25 % světové produkce pesticidů. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) dochází v rozvojových zemích ke 20 000 úmrtím ročně na otravu pesticidy, k mnohým z nich dochází právě v produkci bavlny.

Ekologické zemědělství používá metody, které jsou ekologické, ekonomické a sociálně udržitelné. Právě proto zakazuje ekologické zemědělství pro produkci biobavlny používat umělá hnojiva a chemikálie. Ekologické zemědělství využívá metodu střídání plodin. Jsou též samozřejmě zakázány insekticidy - ekologické zemědělství využívá přirozené nepřátele k omezení škod způsobených hmyzem. Produkce biobavlny je pak pochopitelně mnohem dražší než produkce běžné, konvenční bavlny.

Bavlna se pěstuje v tropech. Kromě šesti velkých výrobců (USA, Čína, Indie, Pákistán, Uzbekistán, Turecko) se bavlna vyrábí ve více než 60 zemích. Produkce bavlny představuje důležitý zdroj příjmů pro miliony drobných zemědělců a významně přispívá k národnímu hospodářství mnoha rozvojových zemí. Po celém světě se pěstuje přibližně 40 milionů hektarů bavlny, to se rovná zhruba 3 % půdy využívané v zemědělství.

Navzdory konkurenci ze syntetických vláken bavlna zůstává důležitou hospodářskou plodinou. S produkcí běžné bavlny je však spojeno velké množství negativních dopadů na životní prostředí. Na její produkci se používá velké množství chemikálií; navíc produkce bavlny používá větší množství chemikálií na hektar než jiné plodiny. V prvních letech růstu běžné bavlny se používá ohromné množství pesticidů. Díky jejich nezodpovědnému a rozsáhlému použití se hmyz na insekticidy stává rezistentní a po několika letech je zapotřebí dalších a mnohem silnějších pesticidů. Používání umělých hnojiv a chemikálií a neopatrné obdělávání půdy má za následek znečištění půdy a její erozi. To může být tak rozsáhlé, že se půda již nedá pro zemědělství dále vůbec použít.

Zpracování bavlny má velký vliv na životní prostředí. Chemikálie používané při jejím zpracování skončí v prostředí a znečišťují vzduch a povrchové vody. Účinky mnoha chemických látek mohou pocítit i spotřebitelé. Podrážděná kůže může být způsobena chemickými látkami, které se nacházejí v oblečení z běžné bavlny. Chemikálie užívané pro barvení a odbarvování relativně snadno podráždí pokožku. Kromě toho je textilní průmysl často spojován s chudobou a otřesnými pracovními podmínkami dělníků v něm pracujících - dlouhé pracovní dny, nucené přesčasy, nebezpečné pracovní prostředí a nízké mzdy.

Běžná, konvenční bavlna je velmi náchylná k útokům hmyzu, proto se na ni používá velké množství nejtoxičtějších insekticidů. Na produkci bavlny připadá asi 25 % globálně používaných insekticidů a asi 10 % pesticidů. Intenzivní využívání jedovatých insekticidů a dalších jedovatých chemikálií v bavlně způsobuje nejen zdravotní problémy, ale má i vážné dopady na životní prostředí, včetně pracovních podmínek zemědělců a otrav farmářů, kontaminaci a úmrtí ryb i ptáků.

Negativní dopady masivní chemické zemědělské produkce, které se v posledních letech značně rozšířila, představuje alarmující impuls pro změnu. Směřování k ekologicky šetrným výrobním metodám je podporováno z různých stran. Zemědělci se chtějí vyhnout práci s těžkou chemií, uvědomělé a zodpovědné skupiny se pokoušejí vyvolávat tlak zvýšené ekologické regulace a konkurence, informovat spotřebitele a vést je k větší sociální a ekologické odpovědnosti. Rostoucí zájem spotřebitelů v produkci biopotravin se rozšiřuje i do dalších oblastí, včetně produkce biobavlny a biotextilu.

Biobavlna je produkována v rámci ekologického zemědělství, které produkuje biopotraviny a biotextil podle jasně stanovených standardů. Ekologické zemědělství pro produkci biobavlny zakazuje používání toxických a chemických pesticidů a hnojiv, jakož i geneticky modifikovaných entit. Usiluje o vybudování biologicky rozmanitého systémů, který je schopen vyvažovat a udržovat úrodnost půdy a podporovat zdravé životní prostředí.

Certifikovaná biobavlna dodává důvěryhodnost koncovému výrobku, zajišťuje kupujícímu jeho ekologický status a podporuje zemědělce, kteří se rozhodli investovat své úsilí do ekologické produkce. Certifikace bio produkce, kam spadá i biobavlna, představuje systém, který stanovuje standardy, zajišťuje, že jsou tyto ekologické standardy splněny a tlumočí dodržování těchto standardů spotřebitelům prostřednictvím odpovídajících bio certifikátů, symbolů a jiného označení. Pokud získal producent BIO certifikaci, nezávislá organizace nejprve ověřila, že společnost splňuje nebo překračuje definované ekologické standardy. Certifikované ekologické farmy jsou po této vstupní certifikaci dále pravidelně kontrolovány a musí udržovat komplexní záznamy o svých výrobních metodách.

Certifikační programy a normy se liší, zejména regionálně, i když existují obecné základní pojmy. Mezinárodní federace ekologického zemědělství (IFOAM) vytvořila základní standardy pro ekologickou produkci, které poskytují minimální základ, na kterém jsou pak založeny standardy v mnoha zemích. Mezinárodní ekologická akreditace (IOAS) slouží také k akreditaci certifikačních systémů. Po celém světě existuje mnoho certifikačních těles určených pro certifikaci produkce biobavlny.

Biobavlna se dnes pěstuje v 18 zemích, ale přesto představuje pouze nepatrný zlomek celkové světové produkce bavlny - méně než 0,1 %. Největší producenti biobavlny byly v roce 2001 byly Turecko, USA, Indie a Peru.

Mohlo by se zdát, že trh s biobavlnou představuje malý ostrůvek trhu. Biobavlna se však pomalu, ale jistě tlačí do BIO proudu, o který ve stále větší míře projevují zájem supermarkety a velké nadnárodní společnosti. Některé oděvní a textilní firmy mají stále zájem propojit malé množství biobavlny s konvenční bavlnou. Nákup biobavlny pro takové programy tak rozšiřuje ekologickou zemědělskou produkci.

Prvenství maloobchodního trhu s biobavlnou byly v roce 2001 Patagonie (USA - specialista venkovní oblečení firmy), Coop Schweiz (Švýcarsko - všechny typy oděvů), Nike (USA - sportovní oblečení), Otto (Německo - velké zásilkové společnosti) a Hess Natur (Německo - střední velikosti zásilkové společnosti). Mezi jiné dobře známé obchody patří Marks a Spencer (Velká Británie) nebo Migros (Švýcarsko). Rozsah nabídky výrobků z biobavlny se zvyšuje. V nabídce již nalezneme všechny druhy oblečení, osobní a zdravotní produkty, bytové doplňky (matrace, povlečení, polštáře, přikrývky), koupelnové doplňky (ručníky, osušky, žínky, koupelnové předložky), prostírání, hračky, pleny a mnohé další.

BIO segment čelí cenové konkurenci jako nikdy předtím. Mnoho společností názorně ukazuje, jakou komparativní výhodu poskytuje vyšší cena biobavlny. A to v kvalitě svých výrobků, v jejich ekologické a sociální odpovědnosti, která je s těmito výrobky nerozlučně spojena. Zazelenejme se i my. Preference biobavlny před běžnou bavlnou je způsob, jak dosáhnout mnoha cílů. Nejtěžším úkolem je spotřebitelům jasně předložit zdravotní a ekologický přínos produkce biobavlny namísto bavlny běžné. Zpracovat toto BIO poselství a sdělit jej spotřebitelům tak, aby se i jejich zájem odrazil v odpovědné volbě a nákupních preferencích.

Zdroj: http://en.ekopedia.org/Organic_cotton

 

 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení