Biotextil: MUDr. Václav Špičák

Alergolog MUDr. Václav Špičák a jeho pohled na věc

Alergolog MUDr. Václav Špičák a jeho pohled na věc

V diskuzi na serveru ihned.cz nestor české alergologie Prof. MUDr. Václav Špičák sděluje jeho názor na vliv textilií na výskyt alergií. Téma diskuse a odkaz: "Za dvacet let bude každý druhý člověk alergik, tvrdí renomovaný odborník."

Dotaz v diskusi:

"Dobrý den, ráda bych se zeptala, jakou měrou mohou ovlivňovat výskyt alergických reakcí textilie. Při pěstování a zpracovávání široce užívané bavlny se dnes používá řada agresivních chemických ošetření (od pesticidů, některé z nichž jsou i prokázány jako karcinogenní, přes defolianty, až po barvení syntetickými barvivy a praní v běžných pracích prostředcích na bázi ropy a mnohé další zakončovací úpravy jako protižmolkovací, antistatické, atd.). Některé studie uvádějí spotřebu cca 250 g chemikálií na vypěstování a zpracování bavlny pro jediné tričko. Vzhledem k vlastnostem pokožky se tento faktor zdá být poměrně zásadní. Vedle různých hypoalergenních úprav se jako nepoměrně přirozenější a jednodušší řešení nabízí přírodně vyráběné látky bez užití syntetických chemikálií či biotextil (produkt ekologického zemědělství a výroby). Jaký je Váš názor? Děkuji."


Prof. MUDr. Václava Špičáka, Csc. odpovídá:

"Nezbývá než s Vámi souhlasit. Bohužel podobně jako v potravinářském průmyslu, jsme svědky "obohacování" textilů, dřevěných materiálů, koberců a dalších věcí běžného života, které pak mohou navodit, spustit nežádoucí reakce. Mohou to být specifické alergie, ale i nespecifické reakce, protože alergik je geneticky hyperreaktivní."

Zdroje:
Článek - server ihned.cz
Foto - Profesor Václav Špičák, nestor české alergologie; foto: HN - Michaela Hasíková

 

 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení